Communicator

Komunikacna stranka Internetu sa zda byt najvyznamnejsia, preto by bolo asi vhodnejsie pomenovat nastavajucu eru ludstva nie informacnou, ale komunikacnou. Ale opat - pojem informacna spolocnost sa rychlo vzil do povedomia ludi a pouziva sa aj na oficialnej a medzinarodnej urovni, ako tomu je napriklad v oficialnom dokumente Rady Europy - Europa a globalna informacna spolocnost. Predchadzajuce konstatovanie je podla mna opravnene, pretoze to, co ludi naozaj fascinuje na Internete, je prave moznost komunikacie, zdielania myslienok, skusenosti a velmi casto aj emocii a citov. Je uz bezne, ze pocas elektronickej komunikacie sa vytvaraju medzi jej ucastnikmi vztahy velmi podobne realnym medziludskym vztahom, to znamena aj vratane hlbokych emocionalnych zazitkov. Ludia takto vyjadruju obrovsku potrebu blizkosti, spolupatricnosti, vzajomnej podpory a hlavne intenzivne prejavuju nieco, co by sa dalo nazvat zmyslom pre komunitu.

Kratky citat z clanku o Internetovej kulture: "Ak tu existuje jedna vec, ktora tak velmi uchvacuje ludi od momentu, ked uskutocnili s niekym svoj prvy kontakt cez Internet, je to ten nevysvetlitelny zmysel pre obciansku hrdost a komunitu, ktory kazdeho z nas spaja s ktorymkolvek inym ucastnikom na Internete. Ak si s nejakymi inymi uzivatelmi Internetu potvrdite svoje stretnutie vzajomnou vymenou e-mailovych adries, potvrdzujete tym vase clenstvo v skupine so svojimi vlastnymi ritualmi, obradmi a 'tajnymi' dorozumievacimi sposobmi. Potvrdzujete svoje clenstvo v 'skrytej' spolocnosti, ktora ide svojou vlastnou cestou, smerujucou k zmene veci sposobom, ktory jej najviac vyhovuje".

Praktickym potvrdenim predchadzajuceho citatu je nepreberne mnozstvo e-mailovych konferencii a diskusnych for, z ktorych na Slovensku najznamejsou a najviac zviditelnenou je pravdepodobne virtualna komunita sme-l z citatelov a priaznivcov dennika SME.

Mytologia tu ponuka opat svojho favorita, ktory je v tomto pripade skoro az neodskriepitelny - je nim boh Hermes, neskor nazyvany Merkur. Je zaujimave, ze napriklad jeden z prvych e-mailovych systemov na Internete (ked sa este volal ARPANET) bol pomenovany Hermes. Konkurencny system v tom case sa zase volal HG, co je chemicka znacka ortute, cize Mercury - opat Merkur. Prve pomenovanie, ktore som nasiel v suvislosti s Hermesom, je sprievodca ludi, co sa mi zda presna ilustracia toho, co som uz napisal. Navyse je bohom ciest, vladne cestam, pretoze ma rychlu chodzu a vzdy pozna cestu. Tu sme zase spat pri informacnych superdialniciach a pri tom, ze Internet bol z technickeho hladiska navrhnuty tak, aby vsetky informacie spolahlivo a za kazdych okolnosti nasli cestu k svojmu adresatovi. Mytologia hovori, ze na zaklade tych istych atributov sa Hermes stal sprievodcom dusi, sprevadza mrtvych na druhy svet, pretoze pozna cestu a vie sa orientovat. Nie je vsak bohom mrtvych, pretoze sprevadza duse na druhy svet, ale ich aj privadza naspat. Pohybuje sa na vsetkych potrebnych kozmickych urovniach, je sikovny, inteligentny a pohyblivy. Jeho postavu tak charakterizuju vztahy so svetom ludi, s a priori "otvorenym svetom", ktory je neustale v procese utvarania, t.j. ktory sa stale vylepsuje a prekonava. Z hladiska vyvoja jeho hlavne atributy - sikovnost a vynachadzavost, vlada nad temnotami, zaujem o cinnost ludi, sprevadzanie dusi mrtvych - sa maju nepretrzite reinterpretovat, az napokon z neho urobia coraz zlozitejsiu postavu, civilizacneho hrdinu, patrona vied a vzorovy obraz duchovnych vedomosti.

Postava Hermesa sa v tejto suvislosti vynara v uplne novom a prekvapivom svetle - ako obraz casti digitalneho komunikacneho media v ulohe akehosi mudreho sprievodcu a spolocnika ludstva.

Este par perliciek na zaver: Hermes je jednym z mala bohov, ktori po triumfe krestanstva nezanikli a prezili prostrednictvom alchymie a hermetizmu. Grecki filozofi v nom videli "logos", personifikaciu myslenia. Na tomto mieste doporucujem pripomenut si jeden z prvych velkych pocinov na slovenskom Internete, projekt nazvany LOGOS, ktory vznikol na SAV Bratislava.
Druha perlicka: v dnoch, ked som pisal prvu verziu tohto textu, som navstivil konferenciu Internet '97 - Obchod bez hranic, na ktorej p. Dyda z firmy EUnet pouzil vo svojej prednaske priklad z greckej mytologie. Sice priamo nesuvisel s tym, o com tu pisem, ale jeho hlavnym hrdinom bola kupodivu myticka postava boha Hermesa.
A tretia perlicka: "stary pan" sa v tom case objavil dokonca aj v
clanku o inteligentnych agentoch, ktory opat priamo nehovori o mytologii. Inteligentni agenti su totiz velmi zaujimavou a perspektivnou technologiou sirenia informacii cez pocitacove siete. Dalo by sa povedat, ze pridavaju akysi vyssi druh autonomie do sucasnych procesov zhromazdovania a prenosu udajov.